Zahradní jezírka jsou stále jedním z nejatraktivnějších prvků při realizaci zahrad. Stavíme jezírka od mokřadů přes okrasná a rybochovná až po koupací. Jezírko vytvoříme kompletně – od výkopu přes položení folie, instalaci techniky až po osázení rostlinami. Poradíme vám a navrhneme optimální variantu zahradního jezírka.

Sjednejte si obhlídku pozemku
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Malé okrasné jezírko s lekníny v Třebíči.

Jaké zahradní jezírko zvolit?

  • zahradní jezírka mohou být okrasná, koupací, jezírka s rybami nebo mokřady
  • nejdříve by si tedy každý měl ujasnit, s čemu bude jezírko sloužit
  • účel zahradního jezírka rozhoduje o kvalitě vody a nárokům na další zařízení jakou jsou filtrační systémy nebo osázení vodními rostlinami
  • důležitá je také velikost spolu s umístěním a začleněním jezírka do zahrady
  • doporučujeme rozhodování o účelu zahradního jezírka neuspěchat

Zahradní jezírka – základní dělení

Okrasné jezírko

Malé jezírko s hloubkou kolem jednoho metru. Okrasné jezírko je definováno svojí estetickou funkcí – je určeno pro rostliny a ryby – jeho okrasná funkce převažuje nad praktickou.

Koupací jezírko (biobazén)

Je určeno především na koupání – hlavní roli hraje kvalita vody, která se v žádném případě chemicky neupravuje. Cílem je přirozené nastolení biologické rovnováhy.

Zahradní jezírka a jejich specifika

Zahradní jezírka lze doplnit o různé atraktivní prvky – vodopády, prameniště. U okrasných jezírek není důležitá čistota vody a stavební a investiční náročnost je nízká. Koupací jezírko je je rozděleno na dvě zóny – koupací a regenerační, v níž dochází k čištění vody (rostou zde rostliny v substrátu a dochází zde k biologicko-chemickým procesům). Minimální objem koupacího zahradního jezírka je 50 m³, kdy regenerační zóna představuje 30 % plochy. Toto jezírko musí být ale doplněno intenzivní technologií, aby byla zajištěna kvalita vody. Pokud je objem vody vyšší zvyšujeme podíl regenerační zóny a snižujeme podíl čistících technologií.

Realizace zahradních jezírek

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Práce na výstavbě jezírka v rozlehlé zahradě s členitým terénem.
Práce na výstavbě jezírka v rozlehlé zahradě s členitým terénem.
Okolí jezírka ve svažitém terénu osazené trvalkovou zahrádkou.
Okolí jezítka ve svažitém terénu osazené trvalkovou zahrádkou.