ZAHRADNÍ JEZÍRKA

Zahradní jezírka jsou stále jedním z nejatraktivnějších prvků při realizaci zahrad. Stavíme jezírka od mokřadů přes okrasná a rybochovná až po koupací. Jezírko vytvoříme kompletně – od výkopu přes položení folie, instalaci techniky až po osázení rostlinami. Poradíme vám a navrhneme optimální variantu zahradního jezírka.

DOMLUVTE SI PROHLÍDKU

Základní typy zahradních jezírek

Okrasné jezírko

Malé jezírko s hloubkou kolem jednoho metru. Okrasné jezírko je definováno svojí estetickou funkcí – je určeno pro rostliny a ryby – jeho okrasná funkce převažuje nad praktickou.

Koupací jezírko (biobazén)

Je určeno především na koupání – hlavní roli hraje kvalita vody, která se v žádném případě chemicky neupravuje. Cílem je přirozené nastolení biologické rovnováhy.

Jak vybrat zahradní jezírko?

1. Stanovení účelu jezírka

Jako první krok při výběru jezírka je ujasnění, k čemu bude zahradní jezírko sloužit. Účel zahradního jezírka rozhoduje o kvalitě vody a nárokům na další příslušenství. Rozhodování o účelu zahradního jezírka doporučujeme neuspěchat.

2. Zvolení správné velikosti

S dobře zvolenou velikostí zahradního jezírka souvisí také jeho umístění a začlenění jezírka do zahrady. Koupací jezírko má minimální objem 50 m3, okrasná jezírka mohou být podstatně menší.

3. Příslušenství a atraktivní prvky

Doplňte své jezírko příslušenstvím jako jsou filtrační systémy či vodní rostliny nebo si vyberte nějaký z atraktivních prvků jako vodopády a prameniště.
Malé okrasné jezírko s lekníny v Třebíči.

Specifika zahradních jezírek

Okrasná jezírka nejsou náročná na čistotu vody, z toho důvodu jsou stavební a investiční náklady těchto jezírek nízké.

Koupací jezírko je rozděleno na dvě zóny – koupací a regenerační, v níž dochází k čištění vody. Minimální objem koupacího zahradního jezírka je 50 m³, kdy regenerační zóna představuje 30 % plochy. Toto jezírko musí být ale doplněno intenzivní technologií, aby byla zajištěna kvalita vody. Pokud je objem vody vyšší zvyšujeme podíl regenerační zóny a snižujeme podíl čistících technologií.

Reference zahradních jezírek

Okrasná zahrada | Třebíč

Velmi sofistikovanou zahradu jsme vytvářeli u rodinného domu v Třebíči.

Rekonstrukce jezírka | Třebíč

Úplná rekonstrukce soukromé zahrady včetně modelace terénu.